اپلیکیشن‌ آپتودیت چه کاربردی دارد؟؟ آیا امکان استفاده از آپتودیت بدون نیاز به خرید اکانت وجود دارد؟؟ برای آشنایی با امکانات و نحوه‌ی استفاده از این اپلیکیشن ما را تاپایان مقاله همراهی بفرمایید.

تصویر و لگوی آپتودیت
Uptodate

معرفی آپتودیت

اپلیکیشن پزشکی آپتودیت برای جامعه‌ی پزشکان و پیراپزشکان و دانشجویان این رشته‌ها یک اپلیکیشن شناخته‌‌شده و مشهور می‌باشد. البته نباید تصور شود که اپلیکیشن پرکاربرد آپتودیت تنها مورد استفاده‌ی این عزیزان هست بلکه تمام مردم ( مخصوصا افراد بیمار برای دریافت آموزش در خصوص بیماری خود) میتوانند از آن استفاده‌ کنند. از ویژگی‌های بی‌نظیر این اپلیکیشن عبارت است از:

۱- گردآوری بیش از ۷۵ هزار متن و تصویر از ۲۵۰ هزار منبع

۲- پوشش بش از ۷۳۰۰ موضوع در ۱۳ رشته‌ی تخصصی پزشکی

۳- استفاده‌ی بیش از ۱.۵ میلیون پزشک از این اپلیکیشن

۳- تحلیل تداخلات دارو با دارو، گیاه دارویی با دارو، گیاه دارویی با گیاه دارویی و …

۴- فراهم کردن اطلاعات جامع برای آموزش بیماران

توجه:

از آن جایی که خرید اکانت رسمی آپتودیت  یکی از مشکلاتی است که باعث شده بعضی از دوستان نتوانند از این اپلیکیشن پرکاربرد پزشکی استفاده مناسبی داشته باشند، سایت روبه راه در راستای برطرف شدن این مشکل نسخه‌ی آنلاین و آفلاین آپتودیت ۲۰۱۸ را به طور کاملا رایگان در نشانی زیر به اشتراک گذاشته است.

آپتودیت رایگان نسخه آفلاین و آنلاین – UpToDate 2018

معرفی بخش‌های مختلف اپلیکیشن

بخش تداخلات دارویی (Drug interaction)

برای پیداکردن تداخل بین دو دارو کافی است که نام دو دارو را به صورت جداگانه جستجو کنید. سپس با انتخاب گزینه‌ی analyze وجود و میزان تداخل بین دو دارو نشان داده‌ می‌شود. همچنین در آپتودیت داروهای دارای تداخل به نسبت میزان خطر در هنگام مصرف در ۴ طیف A-B-C-D-X تقسیم بندی می‌شوند. کد A به معنی نبود تداخل است. کد B به معنی امکان وجود واکنش در بین دو دارو است اما نیاز به تغییر یکی از داروها وجود ندارد. کد C به معنای تغییر دوز مصرفی بیمار هنگام مصرف همزمان دو دارو است. کد D به معنی وجود تداخل بین دو دارو و نیاز به مشاهده‌ی دقیق بیمار هنگام مصرف و تغییر در روز داروها با توجه به شرایط بالینی بیمار است، و در آخر کد X به معنی وجود تداخل شدید بین دو دارو است به طوری که نباید دو دارو را با هم برای بیمار تجویز کرد.

بخش تعیین تداخلات بین داروها در نرم افزار آپتودیت
Drug-interaction-Uptodate

بخش توصیه‌های جدید و به روز بالین (PCU/Practice Changing Updates) 

در این بخش از آپتودیت توصیه‌های جدید بالینی در تمام تخصص‌های علم پزشکی موجود است. مطالب در دسته‌های موضوعی مختلف جمع آوری شده است.  تاریخ دقیق هر کدام از گایدلاین‌ها نیز (شامل ماه و سال) در جلوی تیتر مطالب مشخص شده است. برای استفاده‌ی مناسب از این قسمت لازم است تا اکانت آپتودیت خریده شود و بتوان از جدید‌ترین دستورالعمل‌ها اطلاع پیدا کرد .

بخش اطلاعات به روز بالینی در نرم افزار آپتودیت
PCU-Uptodate

بخش حسابگر ( Calculators)

در این بخش از آپتودیت انواع فرمول‌های مورد نیاز برای تخصص‌های مختلف پزشکی فراهم شده است. از جمله این حسابگرها می‌توان به تبدبل دما از فارنهایت به سانتی گراد، تبدیل وزن از پوند به کیلوگرم، تبدیل درصد ائوزینوفیل به تعداد، BMI یا شاخص توده‌ی بدنی و … اشاره کرد. در بخش حسابگر آپتودیت مشابه سایر بخش‌ها دسته بندی موضوعی موجود است . حسابگرها در بخش آلرژی و ایمنی شناسی، قلب و عروق، بیهوشی، پوست، اورژانس و … دسته‌بندی شده‌اند. البته دسته‌بندی بر اساس حروف انگلیسی نیز وجود دارد.

بخش محاسبه‌گر در نرم افزار آپتودیت
Calculator-Uptodate

بخش آموزش بیمار (Patient Education)

به جرئت می‌توان گفت بخش آموزش به بیمار کاربردی‌ترین بخش اپلیکیشن آپتودیت است که مورد استفاده‌ی همه‌ی افراد اعم از پزشکان و غیر پزشکان می‌باشد. در این بخش انواع آموزش‌ها برای تمام بیماری‌ها و بیماران در دسته‌بندی‌های مختلف فراهم شده است. سطح بندی آموزش‌ها نیز رعایت شده و مطالب در دوسطح پابه‌ای(basic) و بالاتر (beyond the basic) قرار گرفته اند. همچنین آپتودیت برای این که مطالعه‌ی آموزش‌ها برای افراد سخت نباشد و به راحتی آن را ترک نکرده وبه اتمام برسانند و همچنین پیدا‌کردن سریع پاسخ سوالات خود، سرتیتر‌های هر آموزش را در بخش topic outline موجود در کنار صفحه آورده است.

بخش آموزش به بیمار در نرم افزار آپتودیت
Patient–education-Uptodate

من سعی کردم در این پست بخش‌های مهم اپلیکیشن پرکاربرد پزشکی آپتودیت را خدمتتان معرفی کنم. اگر چه آپتودیت بخش‌های متنوع و کاربردی زیادی دارد و امکانات آن به توضیحات مختصر بنده منحصر نمی‌شود. امیدوارم که از آشنایی با این اپلیکیشن و استفاده از امکانات آن لذت ببرید.

 

۳.۵/۵ (۲ نظر)