جدیدترین دستورالعمل پیشگیری از کرونا دراپلیکیشن آپتودیت
uptodate-coronavirus

با عرض سلام خدمت همه‌ی دوستان. در این پست جدیدترین دستورالعمل پیشگیری از کرونا ویروس که در سایت آپتودیت در تاریخ ۲۱ آگوست ۲۰۲۰ منتشر شده است، خدمت شما عزیزان ارائه می‌شود. امیدوارم مورد استفاده‌ی شما قرار بگیرد.

پیش گفتار:

اپلیکیشن پزشکی آپتودیت برای جامعه‌ی پزشکان و پیراپزشکان و دانشجویان این رشته‌ها یک اپلیکیشن شناخته‌‌شده و مشهور می‌باشد. از آن جایی که خرید اکانت رسمی یکی از مشکلاتی است که باعث شده است تا بعضی از دوستان نتوانند از این اپلیکیشن پرکاربرد پزشکی استفاده مناسبی داشته باشند، سایت روبه راه در راستای برطرف شدن این مشکل نسخه‌ی آنلاین و آفلاین آپتودیت  ۲۰۱۸ را به طور کاملا رایگان  در نشانی زیر به اشتراک گذاشته است.

آپتودیت رایگان نسخه آفلاین و آنلاین – UpToDate 2018

همچنین برای استفاده‌ از نسخه‌ی کامل و به روز این اپلیکیشن و خرید اکانت با تخفیف ، می‌توانید به این لینک مراجعه بفرمایید:

خرید اکانت UpToDate

مقدمه

کرونا ویروس ها از پاتوژن های مهم در انسان و حیوان هستند. در اواخر سال ۲۰۱۹ ، یک کرونا ویروس جدید به عنوان عامل ایجاد گروهی از موارد پنومونی در شهر ووهان در استان هوبئی چین شناسایی شد. این بیماری به سرعت گسترش یافت که نتیجه آن همه گیر شدن در چین و گزارش موارد پراکنده در سطح جهان بود. در فوریه سال ۲۰۲۰ ، سازمان بهداشت جهانی بیماری COVID-19 را مشخص کرد که مخفف بیماری کرونا ویروس ۲۰۱۹ است. ویروسی که باعث COVID-19 می شود تحت عنوان کرونا ویروس سندرم تنفسی حاد ۲ (SARS-CoV-2) مشخص شده است که قبلاً به آن ۲۰۱۹-nCoV گفته می شد. درک و فهم از COVID-19 در حال پیشرفت است. راهنمایی های موقت توسط سازمان بهداشت جهانی و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده ارائه شده است.

پیشگیری

کنترل عفونت در مراکز خدمات بهداشتی و بیمارستان‌ها

در مناطقی که انتقال ویروس در جامعه گسترده است ، برای کاهش قرار گرفتن در معرض خطر ، روش‌های پیشگیری برای همه افراد در یک مرکز مراقبت های پزشکی ضروری است. همچنین این اقدامات برای بیماران مشکوک یا تأیید شده COVID-19 ضروری است.

اقدامات پیشگیرانه شخصی

اگر در جامعه انتقال covid-19 وجود داشته باشد ، افراد باید با دوری از مکان‌های شلوغ و حفظ فاصله شش پا (دو متر) از دیگران، فاصله‌ی اجتماعی را رعایت کنند. هم‌چنین افراد باید از تماس نزدیک با افراد بیمار جلوگیری کنند. افراد نیز هنگام بیرون آمدن در مکان‌های عمومی تشویق شوند که از ماسک استفاده کنند.

همچنین علاوه بر اقدامات پیشگیری‌ کننده‌ی عمومی ، به منظور کاهش انتقال عفونت نیز توصیه می شود:

۱- شستشوی مداوم دست، خصوصاً بعد از لمس سطوح در مکان‌های عمومی. استفاده از ضدعفونی کننده دست که حاوی حداقل ۶۰ درصد الکل باشد ، در صورت کثیف نبودن ظاهری دستها ، گزینه مناسبی است.

۲- رعایت بهداشت تنفسی (مثلاً استفاده از آرنج برای پوشاندن بینی هنگام سرفه یا عطسه).

۳- لمس نکردن صورت (به ویژه چشم ، بینی و دهان). آکادمی چشم پزشکی آمریکا توصیه می‌کند که افراد از لنزهای تماسی استفاده نکنند ، زیرا باعث می شود افراد بیشتر به چشم های خود لمس کنند.

۴- تمیز کردن و ضد عفونی کردن اشیاء و سطحی که اغلب لمس می شود. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای ایالات متحده (CDC) راهنمایی هایی را در مورد ضد عفونی کننده در منزل صادر کرده است.

۵- تهویه کافی در فضاهای سربسته و داخلی.

این اقدامات باید توسط همه افراد دنبال شود ، اما باید به ویژه در افراد مسن و افراد با بیماری مزمن پزشکی تأکید شود.

پوشیدن ماسک در جامعه

علاوه بر اقدامات پیشگیرانه شخصی که در بالا مورد بحث قرار گرفت ، پیشنهاد می کنیم پزشکان به بیماران خود توصیه کنند که در فضاهای عمومی که فاصله‌ی اجتماعی / جسمی امکان پذیر نیست ، ماسک های غیر پزشکی بپوشند. این مطابق با توصیه های سازمان بهداشت جهانی (WHO) و CDC ایالات متحده است. WHO پوشیدن ماسک را به عنوان بخشی از یک رویکرد جامع برای کاهش انتقال SARS-CoV-2 در مناطقی که انتقال گسترده وجود داشته باشد و فاصله‌ی اجتماعی مشکل باشد توصیه می کند (به عنوان مثال ، در مکان‌های عمومی ، در محیط های زندگی مشترک ، در حمل و نقل عمومی). در چنین مکان‌هایی ، WHO توصیه می کند که بیشتر افراد جامعه ماسک غیر پزشکی (مانند پارچه یا ماسک پارچه ای) را بپوشند ، اگرچه تأکید می کند افرادی که بالای ۶۰ سال سن دارند و یا دارای بیماریهای زمینه‌ای پزشکی هستند ، باید ماسک پزشکی بپوشند؛ همانطور که کسانی که علائم سازگار با COVID-19 دارند باید از ماسک پزشکی استفاده کنند.

توصیه‌ی CDC درباره‌ی استفاده از ماسک

در آمریکا ، CDC همچنین توصیه می کند که افراد در مکان های عمومی و یا در تماس با افرادی که با آن‌ها هم‌خانه نیستند ، از ماسک استفاده کنند؛ به ویژه وقتی که رعایت فاصله‌ی اجتماعی دشوار است . CDC ذکر می کند که منظور از ماسک، ماسک های پزشکی نیست ، بلکه این ماسک‌ها باید مورد استفاده‌ی کارمندان مراکز بهداشتی قرار بگیرد. اطلاعات دقیق در مورد استفاده از ماسک ها را می توان در وب سایت CDC یافت. ماسک ها نباید شیر (سوپاپ) بازدم داشته باشند. ماسک های پارچه‌ای به صورت ایده آل باید با چند لایه پارچه ساخته شوند.

اصل اساسی و پایه‌ای در مورد همه‌ی افراد (صرف نظر از علائم)، پوشیدن ماسک برای جلوگیری از انتقال عفونت افراد مبتلا است که می‌توانندبدون علامت یا با علامت باشند. افرادی که به یک بیماری حاد تنفسی (مانند تب و / یا علائم تنفسی) مبتلا می شوند و یا سایر علائم سازگار با COVID-19 دارند، باید در انزوا در خانه (به دور از افراد دیگر و حیوانات خانگی در خانه) قرار بگیرند. اگر بیماری در اطراف افراد دیگر باشد ، آن‌ها باید ماسک بپوشند. افرادی که مشغول مراقبت از بیماران مشکوک یا قطعی COVID-19 در خانه هستند، باید در هنگام حضور در اتاق بیمار ماسک بزنند.

مطالعات انجام شده

استفاده از ماسک برای کنترل منبع و کاهش انتقال در جامعه توسط شواهد غیرمستقیم پشتیبانی می شود. در یک مطالعه گذشته نگر از ۱۲۴ بیمار مبتلا به COVID-19 تأیید شده و خانواده های آنها در پکن چین، انتقال ثانویه در ۴۱ خانواده رخ داده است. استفاده از ماسک توسط اعضای خانواده (از جمله بیمار شاخص) قبل از شروع بیماری در بیمار، مستقلاً با کاهش خطر عفونت همراه بوده است . نوع ماسک مورد استفاده (پزشکی یا پارچه) مشخص نشده است. در یک مورد از دو آرایشگر با COVID-19 که قبل از تشخیص علائم کار می کردند اما دارای پوشش صورت بودند ، هیچ گونه تشخیص COVID-19 متعاقب آن در بین ۱۳۹ مشتری با تماس نزدیک وجود نداشت ، البته که همه آنها پوشش صورت داشتند.

اگرچه هم‌چنان فرضیات و برآوردها محدود است ، اما مطالعات مدل سازی  نشان می دهند که استفاده از ماسک توسط عموم مردم می تواند انتقال را کاهش دهد ، حتی اگر ماسکها فقط در داشتن ترشحات تنفسی عفونی مؤثر باشند. مطالعات در مورد اثربخشی تصفیه پارچه ها نشان می دهد که پارچه های خاصی (به عنوان مثال، پارچه مخلوط پنبه-پلی پروپیلن)، به ویژه هنگامی که دو لایه است، می تواند به کیفیت فیلتر ماسک های پزشکی نزدیک شود.

سایر اقدامات بهداشت عمومی

در ۳۰ ژانویه سال ۲۰۲۰ ، WHO شیوع COVID-19 را به عنوان اورژانس بهداشت عمومی اعلام کرد و در مارس ۲۰۲۰ ، به منظور تأکید بر شدت وضعیت، آن را به عنوان یک بیماری همه گیر معرفی کرد تا همه کشورها برای شناسایی عفونت و جلوگیری از شیوع اقدام کنند. در سراسر جهان ، کشورها برای کاهش انتقال، از مداخلات مختلف غیر دارویی استفاده کرده اند. علاوه بر اقدامات پیشگیرانه شخصی (به عنوان مثال ، ماسک ، بهداشت دست ، بهداشت تنفسی و ضد عفونی محیط زیست)، راهکارهای دیگر کاهش انتقال شامل موارد زیر است:

۱- دستورات رعایت فاصله‌ی اجتماعی

۲- سفارش در خانه بمانید

۳- تعطیلی مدرسه ، محل برگزاری رویدادهای غیر ضرور

۴- ممنوعیت تجمعات عمومی

۵- محدودیت سفر با غربالگری افراد هنگام خروج و یا ورود

۶- شناسایی و ایزوله سازی (جدا کردن افراد مبتلا از دیگران)

۷- ردیابی افرادی که در تماس با افراد بیمار بوده‌اند و قرنطینه کردن آنها

مدیریت افراد بدون علامت که احتمال ابتلای آن‌ها وجود دارد

در مناطقی که SARS-CoV-2 شیوع دارد ، کلیه ساکنان باید به خاطر علائم هوشیار باشند و به حفظ فاصله شش پا (دو متر) از دیگران و پوشیدن ماسک هنگام ترک خانه، تشویق شوند. برای کسانی که از مسافرتهای بین المللی یا داخلی در مناطق پرخطر ، مسافرت با کشتی مسافرتی یا گردهمایی دسته جمعی باز می گردند و برای کسانی که تماس نزدیکی با بیمار مشکوک یا قطعی COVID-19 در جامعه داشته اند (از جمله در طی ۴۸ ساعت قبل و بدون در نظر گرفتن اینکه افراد درگیر ماسک پوشیده بودند یا نه)، CDC پیشنهاد می کند:

۱- قرنطینه شدن در خانه به مدت ۱۴ روز پس از آخرین تماس، با نگهداری حداقل شش پا (دو متر) از سایرین در همه زمانها. همچنین برای شناسایی سریع موارد جدید، آزمایش به دنبال تماس نزدیک توصیه می شود. اما باید توجه کرد که یک آزمایش منفی دوره قرنطینه را کوتاه نمی کند.

۲- اجتناب از تماس با افراد در معرض خطر بیماری شدید (مگر اینکه آنها اعضای خانواده باشند).

۳- دو بار در روز کنترل دما با توجه به تب، سرفه یا تنگی نفس انجام شود. در صورت بروز چنین تظاهرات بالینی، باید همچنان در خانه به دور از سایر اعضای خانواده بمانند و با پزشک خود تماس بگیرند.

برای افراد بدون علامت که کارکنان مهم سازمان‌ها هستند، CDC برای بازگشت به محل کار پس از طی کردن دوره ۱۴ روزه به همراه پایش دما ، استفاده از ماسک ، فاصله اجتماعی و ضد عفونی کننده فضای کاری راهنماهایی را ارائه داده است.

 

 

 

۰/۵ (۰ نظر)